Historie Przyszłości 2021

 

Etiudy uczestników już gotowe!

 

Za nami już piąta, jubileuszowa edycja "Historii Przyszłości" - warsztatów filmowych, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Tegoroczna edycja związana była z Rokiem Stanisława Lema – na warsztat wzięliśmy ekranizacje inspirowane prozą tego wybitnego autora. Plan filmowy zlokalizowany był w wyjątkowych wnętrzach Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

 

Zdjęcie przedstawia klaps filmowy

 

Pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez kilka tygodni będziemy oglądaliśmy, dekodowaliśmy i rozkładaliśmy na czynniki polskie filmy, a następnie stworzyliśmy inspirowane nimi etiudy filmowe. Pomogli w tym specjaliści z zakresu filmoznawstwa, scenariopisarstwa, storyboardów, reżyserii, zdjęć filmowych, scenografii, oświetlenia, montażu i dźwięku, oraz pierwszy raz – aktorstwa. 

A oto efekty naszej pracy!

 

 

Inspirowana „Śledztwem” (1973) Marka Piestraka etiuda "Przepis" zrealizowana przez uczestników i uczestniczki warsztatów.  W pierwowzorze Piestraka młody inspektor Scotland Yardu usiłuje rozwikłać zagadkę zwłok znikających z kostnic i cmentarzy. Czy zmarli naprawdę mogą zmarchwywstać? Mowa tu o cudzie czy wielkiej kryminalnej intrydze? Jak do tej materii podeszli uczestnicy zajęć?

Zobaczcie sami!

 

 

Przed Wami, inspirowana „Przekładańcem” (1968) Andrzeja Wajdy etiuda zrealizowana przez uczestników i uczestniczki warsztatów. W opartym na opowiadaniu i scenariuszu (!) samego Stanisława Lema filmie fabuła układa się następująco: W roku 2000 kierowca rajdowy, niejaki Richard Fox (Bogumił Kobieta) ulega groźnemu wypadkowi i zostaje uratowany dzięki przeszczepowi organów. Czy po tylu operacjach i transplantacjach bohater wciąż jest tą samą osobą? Jak możemy zdefiniować jego tożsamość?

Zapraszamy w przyszłym roku na kolejną – już szóstą – edycję warsztatów Historie Przyszłości!