Mariusz Wilczyński w Alei Gwiazd

 

 

4 czerwca o godz. 13.00 na ul. Piotrkowskiej 71 odsłonięta zostanie gwiazda Mariusza Wilczyńskiego, uznanego reżysera animacji i performera, a także scenarzysty, reżysera teledysków, krótkich form telewizyjnych, malarza, rysownika, scenografa, aktora i pedagoga. Będzie to 90. gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd.

 

Mariusz Wilczyński urodził się 29 kwietnia 1960 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego oraz w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Sa sztuki filmowej nauczył się sam. Chociaż jest samoukiem, w dziedzinie animacji od lat osiąga sukcesy nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. W 2007 roku znany amerykański krytyk Dave Kehr nazwał go na łamach magazynu New York Times „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”.

 

To miano Mariusz Wilczyński w swojej karierze potwierdził wielokrotnie. Jest profesorem animacji w łódzkiej Szkole Filmowej i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Wykładał animację klasyczną na Kunstuniversität w Linzu (2003–2005) i na ASP w Łodzi (2003–2007). Od 1996 roku realizuje autorskie kino animowane. Jego filmy były pokazywane w najważniejszych muzeach sztuki w Polsce i na świecie: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art Museum (2007), National Museum of Brazil (2009), Tokyo International Forum (2014), Pera Museum w Stambule (2014), Lincoln Center (2010), National Gallery w Londynie (2007) czy Muzeum Narodowym w Warszawie (2018).

 

Jego pierwsza pełnometrażowa animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta", nad którą pracował czternaście lat, to jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. Film zadebiutował na Berlinale i był nagradzany na najważniejszych festiwalach animacji na świecie (między innymi w Annecy, Ottawie, Sapporo, Limie czy Wiedniu) i w Polsce, gdzie zdobył  cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" także jako jedyny film animowany w historii otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W marcu 2022 roku w warszawskiej galerii Zachęta otwarto wystawę poświęconą animacji.

 

 

 

 

Mariusz Wilczyński jest nie tylko utalentowanym reżyserem, ale także performerem, który chętnie podejmuje się działań wykraczających poza twórczość stricte filmową. Od lat tworzy improwizowane spektakle wspólnie z muzykami (Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski, Fisz Emade i inni) czy orkiestrami (Hong Kong Philharmonic Orchestra, Membres de l’Orchestre de Chambre de Paris, Membres de l'Ensemble de Tokyo, L’Orchestre de Chambre de Geneve, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Lwowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia), podczas których rysuje i animuje do muzyki tworzonej na żywo.

 

W 2013 roku za swoje osiągnięcia otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.  Twórczość Wilczyńskiego, reżysera silnie związanego z Łodzią, została także wielokrotnie uznana przez władze miasta. W 1991 roku otrzymał nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi, a w 2021 został nagrodzony nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

 

Już 4 czerwca, pod skrzydłami Łodzi Miasta Filmu UNESCO, do tych laurów dołączy gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd. Po uroczystości zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim w Klubie 77 o godzinie 13.30.

DOŁĄCZ DO >>> WYDARZENIA <<<

 

Gwiazda Mariusza Wilczyńskiego jest finansowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.