Historie przyszłości

Ponad 130 godzin warsztatów, 50 uczestników, 5 filmów, 5 zupełnie nowych scen...

Pod czujnym okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców grupy gimnazjalistów, licealistów i studentów przez sześć tygodni oglądały, dekodowały, rozkładały i składały na nowo polskie filmy. Ze współpracy ze scenarzystami, storyboardzistami, reżyserką, operatorem, dźwiękowcami, oświetleniowcami, montażystami, dźwiękowcami i scenografami powstało pięć nowych scen i pięć filmowych esejów.


Projektując „Historie Przyszłości” chcieliśmy połączyć naukę o filmie z kształceniem kompetencji medialnych. Ale przede wszystkim mieliśmy ambicje nauczyć uczestników, jak się naprawdę realizuje filmy”

Michał Pabiś-Orzeszyna, Kierownik Działu Edukacji Narodowego Centrum Kultury Filmowej


 

 

Najpierw obejrzeliśmy pięć polskich filmów: „Faraona” w reż. J. Kawalerowicza, „Kingsajz” w reż. J. Machulskiego, „Matkę Joannę od aniołów” w reż. J. Kawalerowicza, „Poszukiwanego, poszukiwaną” S. Barei oraz „Wielkiego Szu” S. Chęcińskiego.

Potem podzieliliśmy się na grupy i poddaliśmy analizie każdy z filmów:  poznaliśmy zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego i zabiegi estetyczne. I najważniejsze: wymyśliliśmy dodatkowe sceny, których w oryginalnych wersjach nie było.

Jeszcze później przełożyliśmy nasze pomysły na scenariusze i dialogi. Rysując storyboardy opracowaliśmy każde ujęcie: kompozycję kadru, rekwizyty, scenografię.

Tydzień potem padł pierwszy klaps. Z pomocą praktyków i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu zrealizowaliśmy nasze sceny. Poznaliśmy tajniki oświetlenia, planowaliśmy ruch i sposób gry aktorskiej. Sami graliśmy!

Gotowy materiał zmontowaliśmy i udźwiękowiliśmy: składaliśmy ujęcia w całość, pracowaliśmy nad efektami synchronicznymi i ich zgraniem.

Na warsztatach z eseju filmowego wróciliśmy do oryginalnych wersji filmów i eksperymentowaliśmy z nimi. Sprawdzaliśmy, jak się zmieniało znaczenie, kiedy przemontowaliśmy sceny, zmieniliśmy dźwięk i kolor.

 

Tak wyglądają efekty naszych prac:

 

 

 

 

 

 

W 2018 zrobimy to wszystko raz jeszcze. Z innymi filmami, ale z tą samą pasją i energią!

Wypatrujcie nas na www.facebook.com/NCKF.Lodz

Piszcie do nas na warsztatynckf@ec1lodz.pl

 

Współfinansowanie: