Historie Przyszłości 2019

 

“Historie przyszłości” to warsztaty filmowe organizowane przez Dział Edukacji Filmowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Dzięki współpracy z profesjonalnymi filmowcami uczestnicy w 8 tygodni przechodzą przez wszystkie etapy produkcji filmowej. Efektem końcowym są 4 nowe sceny do 4 wybranych polskich filmów. Zapraszamy!

 

Podczas nowatorskich w formie warsztatów grupy złożone z uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, licealistów, studentów i osób dorosłych pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez kilka tygodni oglądają, dekodują, rozkładają i składają na nowo polskie filmy. We współpracy z doświadczonymi scenarzystami, storyboardzistami, reżyserami, operatorami, scenografami, oświetleniowcami, montażystami i dźwiękowcami powstają nowe sceny do znanych obrazów i filmowe eseje.

   

  Jak to się kręci?

  Najpierw uczestnicy oglądają polskie filmy, nad którymi później będą pracować.

  Potem każdy z filmów jest poddawany analizie: uczestnicy w grupach wiekowych poznają zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego i zabiegi estetyczne. I najważniejsze: wymyślają dodatkowe sceny, których w oryginalnych wersjach filmów nie ma.

  Jeszcze później przekładają swoje pomysły na scenariusze i dialogi. Wybierają lokacje. Rysując storyboardy opracowują każde ujęcie i kompozycję kadru. Spotykają się z ekipą filmową i wybierają rekwizyty, scenografię i kostiumy.

  Następnie wchodzą na plan. Z pomocą praktyków i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu realizują swoje sceny. Poznają tajniki oświetlenia, planują ruch kamery i sposób gry aktorskiej. Sami stają za i przed kamerą.

  Gotowy materiał montują i udźwiękowiają: składają ujęcia w całość, pracują nad efektami synchronicznymi i ich zgraniem.

  Na warsztatach z eseju filmowego wracają jeszcze do oryginalnych wersji filmów i eksperymentują z nimi. Sprawdzają, jak się zmienia znaczenie, kiedy przemontują sceny, zmienią dźwięk i kolor.

  W finale spotykają się na premierze.

   

  Cykl produkcji filmowej jest przełożony na cykl warsztatowy:

  1. W kinie
  2. Analiza filmu
  3. Scenariusz i storyboard
  4. Preprodukcja
  5. Plan zdjęciowy
  6. Montaż
  7. Dźwięk
  8. Esej filmowy
  9. Premiera

   


  Prosimy o dokładne przeczytanie Regulaminu warsztatów oraz Klauzuli informacyjnej dotyczącej prztewarzania danych osobowych

  Zapoznaj się z broszurą informacyjną

  Wypatruj nas na www.facebook.com/NCKF.Lodz

  Pisz do nas na warsztatynckf@ec1lodz.pl

  Dzwoń: +42 661 780 002
   


  Jak wyglądała edycja 2019?

  Cztery grupy warszatowe pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez osiem tygodni oglądały, dekodowały, rozkładały i składały na nowo polskie filmy: 

  "Cudowne dziecko" Waldemara Dzikiego

  "Golem" Piotra Szulkina

  "Monument" Jagody Szelc

  "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa

   

   

   

   

   


  Jak to wyglądało w ubiegłych latach?

  Zobacz Historie przyszłości 2017

  Zobacz Historie przyszłości 2018